sobota 23. septembra 2017

Stavba strešného plášťa

Po dokončení väzníkov, všetkých pohľadových krokiev a zavetrenia sme sa pustili do strešného plášťa. Najprv sme montovali podhľadové palubky SECA, smrek, profil Classic C, 121x15mm. Pozor, treba počitať s odpadom a s krycou šírkou len 114mm, lebo kúpite málo (ako ja) a dokúpiť ten istý profil sa nemusí podariť.  Naštastie sa podarilo, mali na píle v Krásnej tiež  rakúske SECA.
Duška  ich natierala na bielo ešte pred montážou krovu. Natierala ich bielou tenkovrstvou lazúrou Slovlux, dva nátery. Palubky sme klincovali pozinkovanými klincami 50mm, klincovačkou Makita (60e). Dávali sme dva klince po kraji do každej krokvy a jednu skrutku 5x50mm do stredu, aby sa palubka v strede neprehla. Odporúčam zakúpenie malej klincovačky a kompresora. Ušetrí Vám šialené množstvo práce.
Ideálne je mať na palubky pár dní dobrého počasia aby nezmokli. Dobré je tiež ich prebežne zakryť strešnou fóliou. My sme však stihli zakryť fóliou len terasu. Potom sme šli na povinnú dovolenku, čo bolo po mesiaci stavby veľmi dobré riešenie. Predsa niesom až tak zvyknutý manuálne robiť 10-12 hodín denne, 6 dní v týždni.

Palubky na terase
Nezakryté palubky nám však zmokli a mierne sa prehli. Po týždni však vyschli a uložili sa do pôvodnej polohy. Je však dobré tento krok vynechať :-)
Montáž pohľadových palubiek má  oproti dodatočnej montáži odspodu niekoľko výhod: Vidno krásne krokvy strechy, klincujú sa z hora  - netreba dodatočné lešenie na montáž odspodu, montáž trvá tretinu času. Treba však započítať ich hrúbku do strešnej roviny, a okrajové, terasové a verandové krokvy namontovať o túto hrúbku (15mm) nižšie.

Finálne orezanie okraja palubiek je citlivé na presnosť. Odkvapová s štítovou stranou musia zvierať pravý uhol. Vymeriame pomocou pravouhlého trojuholníka so stranami 3, 4 a 5 metrov, alebo vačší ekvivalent. Nedodržanie kolmosti sa vypomstí pri kladení krytiny.
Taktiež je práve treaz priestor na vymedzenie presnej šírky, aby Vám vyšli celé šablóny plechu bez rezania. Keď už ten plech kupujete, tak nech sa nevyhadzuje. Prečitajte si prísmevok o montáži krytiny RUUKI CLASSIC C.

Prekrytie terasy takmer hotové
Pokračujeme v montáži palubiek 
Pohľad z hrebeňa strechy
Tato ako strechár 
Podhľad od záhrady hotový

Pohľad z terasy na strechu

Štít domu
Strechu sme zakrývali superdifúznou fóliou od firmy DuPont, typ Tyvek SuproPlus. Táto fólia môže íst na chemicky ošetrené krokvy, na debnenie aj priamo na izoláciu. Toto je Mercedes medzi fóliami, cena je 2,10 eura za m2. Je testovaná simulovaným starnutím a má deklarovanú životnosť min. 50 rokov. Je drahá, no meniť by ste ju o 20 rokov určite nechceli. Paradox je, že tendencia staviteľov, teda skor tých čo to platia, je šetriť na strešnej fólii. Pri streche o ploche 268m2 to je rozdiel v cene 400 eur oproti najlacnejšej membráne. To je pri cenách ostatných komponentov strechy zanedbateľná položka. Najmä pod plechovú krytinu (kde vzniká na spodnej strane kondenzát) je poistná hydroizolácia veľmi dôležitá. 
Fólia má na jednej strane pripravenú pásku na pozdĺžne zlepovanie pásov fólie. Veľmi dôležitý prvok, najmä pri strechách s nízkym sklonom. Nestane sa tak, že pri silnom vetre Vám fúka medzi pásy fólie jemný sneh alebo dážď.
Pozor, na okraj strechy ešte pred montážou fólie je nutné namontovať okapničky. Fólia sa následne lepí butylovou páskou o okapničku. Ja som na to pozabudol, a následne sme museli okrajovú latu rozoberať a okapničky prácne montovať. Bez okapničiek voda steká späť po koncoch krokiev, neodkvapkáva rovno dole. To výrazne znižuje životnosť dreva.

Polovica strechy zakrytá

Fóliu sme dávali s Milanom

Počas montáže strešnej fólie

Fóliu je dôležité rovnomerne napínať a priebežne aspoň na každej štvrtej krokve zaistiť okrem sponiek kontralatou. Kontralaty je dobré mať pripravené dĺžky 135cm s pripravenými skrutkami. Sponky zo sponkovačky slabo držia a už pri miernom poryve vetra letí fólia, v horšom prípade aj s Vami dole zo strechy. Fólia sa smie priečne spájať iba na krokve. Spoj je nutné prelepiť obojstrannou páskou Tyvek. Opäť sa vypláca držať sa montážneho návodu výrobcu. 
Pri strechách s nízkym sklonom (pod 15°) je nutné utesniť miesto prechodu skrutky na kontralate butylovou páskou, my sme však pásky nedávali, máme sklon strechy 20°. 

Strešná fólia hotová, už do domu nezaprší!

Podhľad šopy robil Rudy sám, je to  Pán inžinier
Po domontovaní všetkých kontralát sme sa pustili do montáže debnenia.  Vybrali sme si hladkú plechovú krytinu Ruukki Classic. Plné debnenie z dosák 25x100 resp 120mm sme použili z dôvodu silných vetrov v našej oblasti a kôli nízkemu sklonu strechy. Je možné použiť aj polovičné debnenie z lát 32x100mm, no každý prípad je potrebné konzultovať s projektantom a výrobcom strechy. Debnenie dávali na strechu voľne uložené chalani brigádnici, my sme ho montovali. Debnenie má medzery 1,5cm medzi doskami. Dosky sme impregnovali namáčaním linofixom a bochemitom. Dosky sme kotvili do polohy skrutkami 5x50mm. Následne sme celú plochu strechy klincovali konvexnými klincami 65mm, nastreľovanými klincovačkou BEA. Pri kúpe dostatočného množstva klincov je možné dohodnúť sa na zapožičaní stroja zdarma. Najrýchlejšie je klincovať pozdĺž celej krokvy od dola až hore (viď video).  Nemá zmysel klincovať pozdĺž dosky - behať zbytočne po streche. Použili sme 6000 klincov a asi 500 skrutiek. 


Strešný plášť pred montážou bol voľne uložený v ploche


Duška nám takto vyvárala luxusné obedy :-)

Po montáži strešného plášta nám riadne odľahlo. Konečne bolo odrevo a hlavne OSB plášť chránený pred dažďom. Veľmi sme sa z toho tešili:



Následne sme robili priečky vo vnútri domu, a čakali sme na strešnú krytinu Ruukki Classic. O jej montáži sa dozviete nabudúce.













nedeľa 17. septembra 2017

Opláštenie domu OSB EGGER 15mm

Pomedzi výrobu väzníkového krovu sme montovali časť OSB dosiek. Dosky sme použili EGGER, 15mm, na pero a drážku. Je možné ich tak spájať kdekoľvek v ploche mimo stĺpov, čo ušetrí veľkú časť materiálu. OSB dosky na stenách majú statickú funkciu, nedovolia deformáciu steny. Taktiež sme dávali OSB dosky alebo oceľové pásnice do niektorých stužujúcich priečok. Je to nutné spraviť ešte pred montážou krovu aby sa nestalo, že konštrukcia sa vplyvom vetra/ tiaže skrúti.

OSB plášť má taktiež vzduchotesnú a parobrzdnú funkciu - v dome nieje použitá parozábrana (fólia). Dom má difúzne otvorenú skladbu steny, t.j. OSB doska je na vnútornej strane konštrukcie a smerom von sú použité materiály s menším difúznym odporom. T.j. prepúšťajú viac vodnej pary ako OSB doska.
Je to kvôli blbovzdornosti konštrukcie. Je omnoho jednoduchšie utesniť plochu OSB dosky, ktorá sa nedá náhodne poškodiť, prederaviť. Pozor, na účel parobrzdy vyhovuje najviac práve doska EGGER, ktorá má z dodávaných dosiek najväčší difúzny odpor. Pri výbere dosák je doležité prezrieť technické listy a porovnať ich difúzny odpor pri danej hrúbke.
Taktiež táto doska neobsahuje formaldehyd, ktorý sa časom uvoľnuje do ovzdušia. Je lepená polyuretanovým lepidlom.

Východná strana domu s OSB plášťom 


Táňa demonštruje vhodnosť použitia OSB dosiek pri stavbe rodinného domu
Milan skrutkuje jednu z 8000 skrutiek
Prvý rad dosák je najkritickejší, musí byť v totálnej rovine. Nesmie vzniknúť špára na spoji ani 1mm, keďže táto nepresnosť sa násobkami prenáša do celej plochy. Všetky dosky sme osádzali s tmelom SIKAFLEX 11FC v drážke. Najprv sme nanášali na pero aj drážku, no následne sme dávali len do drážky, keďže po otestovaní to bohate stačilo. Tmel musí byť nanesený bez prerušenia! spotrebovali sme cca 15 600g kartuší(salám) tmelu (150e).

Opláštenie konštrukcie ešte pred montážou krovu
Dosky sme skrutkovali skrutkami Stardrive GPR 5x50mm, 15cm od seba, t.j. 5ks na šírku dosky, + po obvode steny všade 15cm od seba. Občas sa stalo, že hlava skrutky sa nezapustila úplne. Stáva sa to v miestach tvrdšej triesky v doske. Vtedy sa strhol závit v dreve, a tento spoj je nevhodný. Skrutku sme vybrali a dali na iné miesto. Dieru sme zatmelili hneď (človek na ňu zabudne). Skrutky je vhodné dávať medzi triesky dosky, tam sa hlavička zapustí vždy. 

Tato nám spravil grandiózny stavebný catering. Pripadal som si ako pred pár rokmi na montáži v Londýne
Pred montáźou je dobré si preštudovať návod k montáži  a aj informácie o vlastnostiach produktu. Zaujímavé od EGGRU  sú aj postupy o drevostavbách. Sú tam informácie o veľkosti dilatačnej špáry, alternatívne spôsoby kotvenia atď.

Opláštenie obvodovej steny hotové

OSB sme montovali aj na strop. Strop sme montovali až po namontovaní strešnej fólie, aby sme minimalizovali vystavenie OSB dosiek dažďu. Skrutkovali sme ich priamo na väzníky. Najefektívnejšia montáž je pri troch ľuďoch, dvaja sa dosť natrápia. Trvalo nám to so svokrom Dušanom a s Milanom dva dni, obdodová stena tri dni. Otec keď videl ten plafón, hneď navrhol že tu postavíme radšej telocvičňu :-)

Väzníkový krov pred opláštením

Opláštenie stropu

Pani Mnaželka na pôjde