streda 18. júla 2018

Izolácia podlahy, voda, podlahové kúrenie

Júl 2017
Pustili sme sa do izolácie podlahy. Predtým Matúš Horňák dokončil hydroizoláciu základovej dosky v miestach kde chýbala. Následne sme uzavreli styčnú špáru medzi OSB doskou a podlahou PUR penou a butylovou páskou - dôležitý detail pre vzuchotesnosť. Izoláciu podlahy som zvolil z podlahového polystyrénu EPS 100, v hrúbke 20cm: skladba vrstiev 10cm + 5cm + 5cm. Ako prvá šla vrstva 10cm. V miestach spojov hydroizolácie som spočiatku polystyrén natavoval teplovzdušnou pištoľou. To sa ukázalo ako pomalé a nepresné, tak som jednoducho prvú vrstvu ukladal do pur peny, aby bol tlak na základovú dosku rozložený rovnomerne. Zvykne sa podklad vyrovnávať aj pieskom. Rovnomerné rozloženie tlaku na polystyrén je kľúčové, aby nedochádzalo následne k jeho zosadaniu.

Prvé izby, Duške sa veľmi páči

utesnenie prechodu OSB-podlaha
Dodaný materiál - dosky 1x2m

Dokončená hydroizolácia


Polystyrén sme objednali vo firme Izola aj s dovozom, tak ako všetky izolácie. Mať dobrého dodávateľa je na nezaplatenie. Materiál prišiel načas a mohli sme sa pustiť do práce. Dosky sme ukladali s čo najväčšou presnosťou, bez pnutia medzi nimi - nervali sme ich tam nasilu. Ak vznikla špára, zapenil som ju PUR penou. Do druhej vrstvy nám Rasťo Horňák so synom ukladal rozvody vody a odpadu. Tie sme viedli v PPR trubkách s izoláciou. Celý okruh teplej aj studenej vody podstúpil tlakovú skúšku. 

Otec a Syn Horňákovci v akcii

Rozvod vody v kúpeľni

kúpeľňa

Majster robí tlakovú skúšku

technická miestnosť - vývody ku kotlu


Následne sme položili poslednú vrstvu polystyrénu. Tým sme všetky trubky zakryli. Pred pokládkou poslednej vsrtvy sme na všetky steny sponkonačkou pristrelili dilatačný pásik šítky 12cm. Ten Duška narezala z peny čo sa kladie pod laminátové podlahy - oveľa lacnejšie ako už narezané pásiky.

Duška reže dilatačné pásiky

Pásik prisponkovaný, k nemu príde posledná vrstva

V mieste kachľovej pece sme použili extrudovaný polystyrén Ravatherm 300WB. Ten má ďaleko vyššiu pevnosť v tlaku ako EPS. Preto dokáže preniesť (samozrejme pri rovnomernom rozložení tlaku) aj veľkú tiaž kachľovej pece. Pozor, v technických listoch sa uvádza pevnost v tlaku 300kPa, ale pri 10% stlačení. Túto hodnotu netreba brať do úvahy, určite by ste nechceli, aby Vám pri 15cm polystyréne klesla podlaha o 1,5cm. Uvádza sa ešte hodnota tzv Dotvarovanie - napätie v tlaku pri 2%, resp 1,5% stlačení. Pri tomto type xps je to 130kPa, čo znamená nosnosť 13 ton na 1m2. Pec má 1,5 tony, leží na ploche 0,5m2. Teda polystyrén znesie 4x vyššie zaťaženie, ako bude skutočné. Preto podlaha sadať nebude, resp bude do 1mm. XPS som celoplošne lepil. Má hrúbku 15cm, na neho pôjde železobetónová doska 10cm.

Táňa kontroluje pevnosť v tlaku XPS a rovnomernosť rozloženia síl. Je spokojná.

pod pecou je prívod vzduchu z exteriéru

pokládka polystyrénu v plnom prúde

Debnenie pre dosku pod pec hotové - zhotovil nám ho sám Stavebný dozor, Ing. Pavol Berinšter
Mamka Duška je tiež spokojná
Na vrch polystyrénu sme položili had podlahového kúrenia - v kúpeľni a v chodbe. Je to len spiatočka z radiátora regulovaná termostatickým ventilom. Je to určené pre komfort chodenia po  keramickej dlažbe v zime, nie pre vykurovanie. Trubky sme kotvili plastovými sponami, samozrejme pod trubky sme najprv položili separačnú LDPE fóliu.

Rozmotávame kotúč

trocha s nami zacvičil
Ráno pred liatím poteru
Stihli sme to práve včas! Večer mi totiž volal pán Albert, že sa mu zrušila jedna zákazka, takže na druhý deň nám príde zaliať anhydritový poter. To som ešte netušil, čo to bude za akciu...